Kropkokracja w praktyce

Poniżej znajdziecie sześć różnych arkuszy do kropkokracji, czyli innowacyjnego (ale prostego, bo na papierze) sposobu zbierania opinii w grupie. W skrócie polega to na tym, że swoje poparcie lub dezaprobatę dla czyjegoś pomysłu wyrażamy, stawiając w odpowiednim miejscu na arkuszu kropkę.

Każdy z arkuszy można pobrać w formacie PDF, klikając w link poniżej podglądu, a następnie wydrukować. Arkusz nr 1. nie zawiera żadnych treści, dlatego można go łatwo dostosować do własnych potrzeb, wpisując w wolnych miejscach co się chce. Arkusz nr 2. służy do oceniania, czy zadane przez kogoś pytanie jest istotne. Przy pomocy arkusza nr 3. można oceniać, czy udzielona przez kogoś odpowiedź jest dobra. Arkusze nr 4. i 5. służą do oceniania czyichś pomysłów, a różnią się między sobą tylko rozmiarem. Arkusz nr 6. jest nieco uproszczony, dzięki czemu idealnie nadaje się przykładowo do pracy z dziećmi. Na samym dole strony znajduje się również link do wszystkich arkuszy spakowanych do archiwum ZIP.

Korzystanie z arkuszy nie jest trudne. Podstawowe instrukcje znajdują się na nich samych (poza arkuszem czystym). Zachęcamy do lektury artykułu na temat kropkokracji, który opublikowaliśmy wcześniej. Niebawem udostępnimy również polską wersję podręcznika, który omawia kropkokrację bardziej szczegółowo.

Autorem arkuszy jest Jason Diceman, który udostępnił je na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 3.0 Unported. Oznacza to, że każdy może je wydrukować i wykorzystywać w dowolny sposób (również dla celów komercyjnych), kopiować, rozpowszechniać, a także tworzyć na ich podstawie utwory zależne. Polska wersja arkuszy została przygotowana przez Stowarzyszenie „Obywatele Obywatelom”, w ramach projektu My Obywatele.

Zachęcamy do używania arkuszy podczas zebrań, warsztatów, konferencji itp. Warto również powiedzieć o kropkokracji znajomym oraz zaprzyjaźnionym organizacjom. Wszelkie uwagi i wrażenia z korzystania z arkuszy prosimy przesyłać na adres: kropkokracja@soo.org.pl

 

Kliknij, aby pobrać: 1. Arkusz kropkokracji (czysty)

Licencja Creative Commons

 

Kliknij, aby pobrać: 2. Arkusz kropkokracji (pytanie)

Licencja Creative Commons

 

Kliknij, aby pobrać: 3. Arkusz kropkokracji (odpowiedź)

Licencja Creative Commons

 

Kliknij, aby pobrać: 4. Arkusz kropkokracji (pomysł)

Licencja Creative Commons

 

Kliknij, aby pobrać: 5. Arkusz kropkokracji (pomysł, duży)

Licencja Creative Commons

 

Kliknij, aby pobrać: 6. Arkusz kropkokracji (prosty)

Licencja Creative Commons

 

Kliknij, aby pobrać: Wszystkie arkusze