owocni1

Autor zdjęcia: Maciej Witkowski

Młodzi ludzie z województwa łódzkiego wpadli na pomysł jak połączyć zarabianie pieniędzy z promocją spółdzielczości i zdrowego trybu życia. Dzięki ich determinacji w Łodzi powstała pierwsza pijalnia świeżo wyciskanych soków „Owocni”.

Pijalnia działa w ramach spółdzielni socjalnej powstałej dzięki ciężkiej pracy sześciu osób: Kingi, Bogusia, Bartka, Mateusza, Kazika i Magdy, którzy na co dzień są dobrymi znajomymi. Każda z tych osób miała różne doświadczenia zawodowe z przeszłości. Magda pracowała w organizacjach pozarządowych, reszta zespołu w firmach szkoleniowych, kurierskich oraz zakładach produkcyjnych i przemysłowych. Zrezygnowali lub ograniczyli pracę w innych miejscach, po to aby bardziej poświęcić się spółdzielni.

Oryginalny pomysł

Idea założenia pijalni soków pojawiła się w październiku 2012 roku. Wpadliśmy na pomysł wytwarzania i butelkowania soków świeżo wyciskanych, potem dobraliśmy formę działalności jaką była spółdzielnia. Zaczęliśmy formować grupę oraz nieco przekształcać i modyfikować pomysł na spółdzielcze przedsięwzięcie. Udało nam się znaleźć osoby, które chciały podjąć ryzyko i zainwestować swój czas i siły na tworzenie wspólnego projektu – opowiada Magda Włodarczyk. Moją rozmówczynię zapytałem również o główne motywacje, które nimi kierowały przy założeniu pijalni soków będącej dość oryginalnym i nowatorskim projektem.Myślę, że każdy z nas miał swoje osobiste motywacje dla których zdecydował się przystąpić do spółdzielni i w niej działać. Na pewno większość pragnęła „wyjść na swoje”,  poznać na własnej skórze co to znaczy być przedsiębiorcą społecznym. Obecnie przekonujemy się o tym jak ważna jest praca w grupie, organizacja pracy, podział zadań, demokratyczne zarządzanie, współodpowiedzialność etc. Mamy możliwość przełamywania swoich słabości, nabieramy wiary we własne możliwości i umiejętności.Chcemy aby praca była naszą pasją, dobra zabawą oraz środkiem do utrzymania się na godnym poziomie. Dlatego jak tylko umiemy i potrafimy realizujemy swoje założenia, próbując i ucząc się na własnych błędach– mówi Magda Włodarczyk.

Młodzi ludzie rozpoczęli przygodę z nową dla większości z nich branżą. Tylko jedna osoba z całej ekipy posiada wykształcenie związane z gastronomią (kierunek technologia żywienia), co zresztą było jednym z powodów podjęcia decyzji o założeniu pijalni soków. Nikt z nich nie posiadał również doświadczenia w prowadzeniu spółdzielni, a ich związek ze spółdzielczością miał jedynie charakter czysto teoretyczny. Mimo to mocno wierzą w sukces i osiągnięcie wymarzonego celu, bo mają przekonanie, że sprzedawane w lokalu świeżo wyciskane soki są dobrym produktem i zostaną docenione przez klientów. Młodzi spółdzielcy nie ukrywają również tego, że w ich pracy ważną rolę będzie odgrywać działalność społeczno – misyjna.  – Braliśmy pod uwagę trendy, które pojawiają się na rynku, a mianowicie zwiększanie się liczby osób ceniących smaczną, ale jednocześnie zdrową kuchnię. Chcieliśmy stworzyć pierwszą w Łodzi pijalnię soków – miejsce które będzie alternatywą dla dominującego obecnie stylu życia pełnego „pośpiechu” i „zgiełku”. Chcemy aby w naszej pijalni ludzie mogli się odstresować, zrelaksować i odprężyć. Zależy nam na budowaniu dobrych i przyjacielskich relacji z klientami, poprzez dążenie do tego aby nasza pijalnia stała się dla nich „drugim domem”. Mamy nadzieję, że uda nam się stworzyć przyjazne miejsce pracy, w którym przy okazji będziemy mogli propagować idee kooperatyzmu, regionalizmu, świadomej konsumpcji oraz zdrowego styl życia. Naszym celem jest szerzenie w naszym mieście kultury picia świeżo wyciskanych soków. Jesteśmy przekonani o zdrowotnych właściwościach soków i wcześniej czy później będziemy chcieli prowadzić kampanie informacyjne dotyczące świadomej konsumpcji i profilaktyki zdrowotnej związanej właśnie z dobrym odżywaniem  – twierdzi Magda.

owocni2

Autorka zdjęcia: Kinga Śmiechowska

Po owocach ich poznali

Dlatego właśnie każdy, kto zawita do lokalu przy ulicy Piotrkowskiej może liczyć na skosztowanie pysznych soków warzywnych i owocowych tłoczonych w specjalnych urządzeniach pozwalających na zachowanie jak największej ilości wartościowych składników odżywczych. Do soków nie jest dodawany cukier, woda oraz substancje konserwujące. Dobór warzyw, owoców i przypraw nie jest przypadkowy – soki są robione z produktów lokalnych i sezonowych. Spółdzielcy przy komponowaniu składników zwracają uwagę nie tylko na smak, ale i na właściwości zdrowotne. Klienci mają również możliwość skosztowania zdrowych i pożywnych posiłków. W menu można znaleźć między innymi owocowo – warzywne sałatki, niesłodzone cukrem desery, zupy owocowe (kremowa zupa z dyni, pikantna zupa z marchewki) a także vege chilli con carne, gulasz z ciecierzycą i komosę ryżową. Łodzianie pierwszy raz mieli możliwość zasmakowania specjałów podczas uroczystego otwarcia „Owocnych”, które odbyło się 21 września. Z tej okazji przygotowano dla gości ciasto czekoladowe z cukinią, ciasto marchewkowe, muffiny z gruszką i imbirem, sałatkę z jarmużem i szpinakiem, warzywne babeczki oraz oczywiście bogatą ofertę sokową.

Choć zdarza się jeszcze, że klienci dzwoniąc do lokalu przekręcają nazwę pijalni, to cieszy się ona coraz większym ich uznaniem. Na otwarciu frekwencja była wysoka, klienci chwalili potrawy na facebookowym fanpejdżu „Owocnych”, który już teraz liczy około 1500 fanów. Większość z nich dawała „Owocnym” najwyższe oceny, podkreślając wyjątkowy smak potraw i soków oraz przyjazną atmosferę. W bardzo pozytywnym tonie o pijalni pisał również jeden z łódzkich blogerów. Z kolei portal jemywlodzi.pl zachęcał do pojawienia się na otwarciu. Można się spodziewać, że liczba klientów pijalni będzie stale rosła, a sami łodzianie dzięki częstym wizytom będą coraz bardziej doceniać zalety spożywania zdrowych potraw.

owocni5

Autorka zdjęcia: Kinga Śmiechowska

Młodzi spółdzielcy mają wiele pomysłów na przyszłość związanych z działalnością spółdzielni. – Chcemy wzbogacić naszą ofertę o soki wytworzone wyłącznie z owoców i warzyw pochodzących z upraw ekologicznych. Planujemy także podjęcie współpracy ze spółdzielniami socjalnymi, organizacjami społecznymi, firmami cateringowymi oraz biznesem odpowiedzialnym społecznie. Pragniemy też rozwijać się na polu społecznym poprzez realizowanie projektów dotyczących edukacji konsumenckiej, propagowanie idei ekonomii społecznej zarówno wśród odwiedzających nas klientów, jak i mieszkańców miasta Głowna, z którego większość nas pochodzi. W dalszej perspektywie chcemy udostępniać nasz model biznesowy w innych miastach Polski na zasadzie franszyzy spółdzielczej. Przed nami jest jeszcze jednak długa droga – wymienia Magda.

Warto trzymać kciuki za to, żeby spółdzielczo – owocna przygoda łódzkiej ekipy trwała jak najdłużej i obfitowała w same sukcesy. Cieszymy się również, że OWOCNI Spółdzielnia Socjalna ostatnio dołączyła do naszej sieci My Obywatele. Przypominamy, że skosztować specjałów w pijalni, będzie można już niedługo podczas Festiwalu „Nowego Obywatela”, który odbędzie się w dniach 18-20 października.

Bartosz Oszczepalski

Fanpage pijalni soków „Owocni”