Coopoly_Box

W grze planszowej Co-opoly: The Game of Cooperatives gracze wspólnie zakładają i prowadzą demokratyczny biznes. Żeby przetrwać i zapewnić sukces swojej spółdzielni, gracze stawiają czoła różnym wyzwaniom, wystawiając na próbę swoje umiejętności pracy w grupie.

Co-opoly to ekscytująca gra wymagająca od graczy różnych zdolności i współdziałania. W Co-opoly albo wszyscy wygrywają, albo wszyscy przegrywają.

Grając w Co-opoly, odkrywamy sposób funkcjonowania spółdzielni, ich zalety oraz wyzwania, przed którymi stoją — nabywamy również umiejętności, które są potrzebne, żeby zostać członkiem prawdziwej spółdzielni.

Co-opoly jest pierwszą i jedyną grą planszową, która została wyprodukowana w sposób przyjazny dla środowiska i etyczny zgodnie z ideą sprawiedliwego handlu.

Jest to gra odpowiednia zarówno dla młodzieży, jak i dorosłych.

Opinie na temat Co-opoly

Donna Balkan, Kanadyjskie Stowarzyszenie Spółdzielcze:

Dla mnie jako spółdzielczyni oraz osoby kolekcjonującej gry planszowe Co-opoly jest spełnieniem marzeń. W przypadku gier edukacyjnych wątek dydaktyczny jest zazwyczaj rozbudowany, a grywalność słaba. Co-opoly jest wspaniałym wyjątkiem — łączy wyzwania i szanse stojące przed rzeczywistymi spółdzielniami z porządną rozrywką. Karty pracy, które wprowadzają do gry kalambury, nadają jej wymiar towarzyski. Z kolei tradycyjny rzut kością i przesuwanie się po oczkach na planszy, sprawiają, że gra jest odpowiednia dla graczy na wszystkich poziomach zaawansowania. Podobnie jak ma to miejsce w samych spółdzielniach, Co-opoly łączy ideały z ich praktycznym zastosowaniem: jest to projekt, który dobrze wpisuje się w obchody Międzynarodowego Roku Spółdzielczości (i nie tylko).

Uczestnicy warsztatów zorganizowanych przez Mime Troupe, teatr „zaangażowany” z San Francisco

Zazwyczaj w grach jest tylko jeden zwycięzca, więc każdy dba o swój interes. W przypadku Co-opoly wszystko trzeba robić razem, dla siebie nawzajem… Co-opoly jest pouczającą i wciągającą grą, która wymaga od graczy współpracy, jeśli chcą osiągnąć wspólne cele.

Becca Koganer ze spółdzielni Equal Exchange:

Co-opoly to dobra zabawa, czasem z odrobiną ironii. Wyzwania, przed jakimi stają spółdzielnie, są dość wyraźne podczas gry. Nawet gdy nie za dobrze nam szło, nie przestawaliśmy się śmiać i miło spędziliśmy czas. Gra ta dobrze pokazuje, co jest esencją spółdzielni — ludzie! Ludzie współpracujący dla wspólnego celu, dzielący się ryzykiem i zyskami. Co-opoly jest atrakcyjna dla mnie jako członkini spółdzielni, ale nie tylko…

Alex Liotta, student politechniki:

Już dawno tak dobrze się nie bawiłem… Dlaczego więcej gier planszowych nie opiera się na współdziałaniu?


Powyższy tekst jest tłumaczeniem artykułu, którego oryginał znajduje się pod adresem: http://store.toolboxfored.org/co-opoly-the-game-of-co-operatives/. Poczyniono skróty.

Nazwa Co-opoly (od ang. co-op, czyli skróconej formy słowa cooperative oznaczającego kooperatywę, spółdzielnię) nawiązuje do popularnej chyba na całym świecie gry Monopoly, która polega na handlu nieruchomościami. Pomysłodawcą i wydawcą Co-opoly jest Toolbox for Education and Social Action (TESA), organizacja z Northampton w amerykańskim stanie Massachusetts.

Żeby zebrać pieniądze potrzebne na stworzenie Co-opoly, TESA skorzystała z portalu Kickstarter, który służy do tzw. finansowania społecznościowego różnych przedsięwzięć (ang. crowdfunding; o finansowaniu społecznościowym – i nie tylko – można przeczytać na stronie internetowej kwartalnika „Nowy Obywatel”). TESA zgromadziła w ten sposób ponad 9 tys. dolarów i dotarła ze swoim pomysłem do wielu osób.

Co-opoly jest do kupienia na stronie internetowej TESA. Koszt gry waha się w przedziale od 28 do 55 dolarów, w zależności od możliwości finansowych i hojności kupującego.

TESA planuje również dystrybucję gry w Europie, bez konieczności każdorazowego wysyłania jej z USA, co znacząco podnosi koszty (już teraz można zamówić grę do Polski). Dowiedzieliśmy się ponadto, że rozważane jest wydanie Co-opoly w różnych językach, może nawet po polsku!